Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Paydaş Toplantısı Düzenlendi – ELEŞKİRT GUNCEL

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Paydaş Toplantısı Düzenlendi

admin
2 0
Read Time:1 Minute, 48 Second
Valimiz Dr. Osman Varol’un başkanlığında; Valiliğimiz koordinesinde Serhat Kalkınma Ajansının destekleriyle hayata geçirilen Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı kapsamında yürütülen fizibilite çalışmasının ele alındığı paydaş toplantısı düzenlendi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Selçuklu Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Valimiz Dr. Osman Varol’un yanı sıra Belediye Başkan V. Nesim Zengin, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İsmail Sıkı, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, SERKA Ağrı İl Koordinatörü Gökhan Özince, Protokol Üyeleri, Weglobal Danışmanlık Anonim Şirketi yetkilileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.
Başta Ağrı Dağı olmak üzere ilimizde yer alan turistik cazibe merkezi olma potansiyeline sahip alanlarda bütüncül bir yaklaşım benimsenerek bir turizm rotası hayata geçirilmesi amacıyla çalışmaları yürütülen Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı kapsamında fizibilite çalışmaları sürüyor.
Yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıda yapılan fizibiliteler doğrultusunda hayata geçirilecek projelerle ilimizin turizm potansiyelinin ortaya konulacağı ifade edilerek çalışmalara ilişkin paydaş kurumlarla fikir alışverişinde bulunuldu.
Toplantıda konuşan Vali Varol: “Ağrı Dağı’nın özelinde Ağrı’mızın sahip olduğu çok önemli değerler var.  Bu değerlerimizi hemşehrilerimize, hem ülkemizin insanına hem de dünya insanlığına kazandırabileceğimiz, değerlerimizi uygun biçimde ortaya koyup doğru biçimde tanıtabileceğimiz ve nihayetinde insanlığımıza katma değer kazandırabileceğimiz  çalışmalar yapma fikri önceki idari amirlerimiz gibi bizleri de meşgul eden bir konu oldu. Bir çok farklı sektörün istifade edebileceği önemli alanlara sahibiz. Nicelik olarak Anadolu’nun diğer coğrafyalarındaki kadar fazla alanımız olmasa da nitelik olarak çok yüksek değere sahip eserlerimiz var. Bizler değerlerimizi Türkiye ve dünya pazarına sunmak noktasında kararlıyız, bu amaçla Ağrı’mızın potansiyeline inanarak projelerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.
Çalışmaları süren fizibilitede; Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı ile Ahmed-i Hani Türbesi ve çevresindeki tarihi yapılar, Meteor Çukuru, Buz Mağarası, Nuh’un Gemisi İzi, Balık Gölü, Ağrı Meya Antik Kenti (Günbuldu Mağaraları), Diyadin Kaplıcaları ve Kanyonunun oluşturduğu alan çalışma alanı olarak belirlenmiştir. 11 proje için çalışmaları süre

n fizibilite raporları kapsamında mevcut durum analizi, talep analizi ve çalışma alanı göz önünde tutularak halihazırda değerlendirilen veya atıl olarak kalmış turistik değer taşıyan unsurlar ortaya konarak potansiyelleri tespit edilecek; fizibilite sonucu doğrultusunda sürdürülebilir turizm hedeflerine yönelik stratejiler belirlenerek eylem planına ve mekansal plana dönüştürüldüğü bir Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı hazırlanacaktır.
Happy
Happy
50 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
50 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yüksek faiz inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor

Türkiye Hazır  Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2021 Ağustos Ayı Raporu’nu açıkladı. Temmuz ayında faaliyetteki bayram tatili kaynaklı gerilemeden sonra ağustosta bir yükselme yaşanırken Beklenti Endeksi pozitif tarafta devam ediyor. Güven […]